Noutăți

Heritage devine una dintre cele 25 de școli „Build the Change Showcase School” la nivel global

26 iunie 2023

Pe 23 iunie 2023, Școala Internațională Heritage a fost desemnată „Build the Change Showcase School”. Doar 25 de școli la nivel global au fost alese să se alăture noii inițiative datorită muncii lor asidue în educația climatică.

Inițiativa aparține echipei de sustenabilitate a LEGO Group, ca parte a programului „Build the Change” și „Take Action Global”. Programul The LEGO Group’s Build the Change are rolul de a le oferi copiilor o voce și de a le permite să-și exprime speranțele și ideile pentru un viitor mai bun, folosind puterea învățării prin joacă.

Aceste școli și-au prezentat lucrările din ultimul an și au îndeplinit criterii riguroase, inclusiv un angajament la nivel de școală privind educația climatică și soluțiile elevilor. Școlile selectate se află în Belgia, Columbia, Egipt, Honduras, India, Italia, Japonia, Kenya, Moldova, Maroc, România, Arabia Saudită, Sri Lanka, Elveția, Taiwan, Turcia, Uganda, Ucraina, Emiratele Arabe Unite, SUA și Venezuela, pe 5 continente.

Tatiana Popa, directoare adjunctă pentru educație la Heritage: „În decembrie 2022, TAG în colaborare cu LEGO a lansat provocările „LEGO School to Home”. În calitate de „Climate Action School”, școala noastră a beneficiat și de aceste mini-provocări. Am inclus fiecare provocare lunară în newsletterul nostru International Heritage Herald pentru familiile și pentru cadrele noastre didactice, iar elevii de diferite vârste le-au finalizat fie în clasă, fie acasă. Am trimis fotografii cu operele lor de artă la LEGO. Toate provocările s-au referit la sustenabilitate și i-au ajutat pe elevii noștri să-și dezvolte gândirea critică, abilitățile de colaborare și cele antreprenoriale. Suntem mândri că am fost selectați drept Build the Change Showcase School!”

Timp de un an, școlile cu titlul de „Build the Change Showcase School” vor colabora îndeaproape cu LEGO Group și Take Action Global. Școlile vor putea să învețe, să lucreze împreună virtual peste hotare, să-și inspire semenii cu ingeniozitatea lor, să lucreze la provocări, să creeze și să-și disemineze propriile materiale educaționale. Elevii vor putea lucra la prototipurile ideilor lor de impact, care vor fi prezentate de LEGO Group și Take Action Global.

David Pallash, Programe și Parteneriate Globale, LEGO Group: „Echipa lucrează cu Take Action Global de câțiva ani, așa că suntem incredibil de încântați să ducem parteneriatul la următorul nivel, susținând în continuare școlile din rețea cu o abordare a sustenabilității prin „Learning through Play” (învățare prin joacă) și amplificarea mai multor idei de la copiii din întreaga lume, atât pe platformele TAG, cât și pe cele ale Grupului LEGO. Copiii au idei atât de incredibile, care trebuie auzite.”

Koen Timmers, Take Action Global: „Tineretul are un potențial incredibil de a crea lucruri noi. Dacă le permitem să se angajeze în discuții și soluții de sustenabilitate, ei își pot folosi abilitățile pentru a crea soluții pentru amenințările globale, precum schimbările climatice. În ultimii ani am observat că plasarea profesorilor și a elevilor într-o rețea globală le permite să facă schimb de idei și chiar să reproducă bunele practici. Noi, cei de la Take Action Global, suntem foarte încântați să colaborăm cu LEGO pentru a le oferi profesorilor și elevilor oportunitatea de a învăța, de a împărtăși și de a întreprinde acțiuni pozitive.”

Take Action Global este o organizație nonprofit în domeniul educației cu sediul în SUA, care contribuie la educația climatică, ajungând la 3.400.000 de profesori și elevi din 152 de țări. Inițiativele Take Action Global includ proiecte, un program de un an și un eveniment live online. Toate inițiativele au scopul de a-i ajuta pe elevi să învețe despre criza climatică în modalități autentice și să răspândească soluțiile pe o platformă online.

Vești interesante

Olga Isac – profesoara care transformă fiecare lecție de germană la Heritage într-o experiență culturală interactivă
21 mai 2024

A descoperit cultura germană chiar pe meleagurile Germaniei, a locuit mai mulți ani în Austria, apoi a predat limbile engleză și germană în Barcelona, Spania, devenind pe parcursul anilor un adevărat

Stanislav Ciubotaru, profesorul Heritage datorită căruia elevii devin fascinați de matematică
16 mai 2024

Matematica, cu formulele și problemele sale complexe, poate fi adesea intimidantă și dificil de înțeles. Dar pentru elevii lui Stanislav Ciubotaru, profesor la Școala Internațională Heritage, aceasta

Profesoara care a venit tocmai din Africa de Sud pentru a preda la Heritage
07 mai 2024

Pe coridoarele Școlii Internaționale Heritage poți întâlni profesori care au venit din toate colțurile lumii pentru a oferi elevilor o experiență de învățare unică, actualizată și avansată. Una

Premieră în Moldova: Colin Bell, directorul Consiliului Școlilor Internaționale Britanice (COBIS) vizitează Heritage
24 aprilie 2024

Colin Bell, directorul Consiliului Școlilor Internaționale Britanice (COBIS), va vizita în premieră Școala Internațională Heritage între 25-26 aprilie 2024. Aflându-se pentru prima dată în Moldova,

Cum o chimistă din SUA a devenit profesoară de științe la singura Școală Cambridge din Moldova
19 aprilie 2024

Emily Morgan a trecut oceanul, purtând cu ea din Statele Unite ale Americii nu doar bagajele, ci și o pasiune imensă pentru știință, până a ajuns în Moldova. Cariera ei începuse într-un laborator

Andrei Russu, profesorul care ghidează echipa Heritage spre triumf în competițiile sportive
16 aprilie 2024

A completat palmaresul Școlii Internaționale Heritage cu numeroase trofee și performanțe remarcabile de la meciuri și competiții sportive și este dedicat să transforme în bine viața și starea fizică

Heritage a găzduit competiția internațională „World Scholar’s Cup” 2024, la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară
04 aprilie 2024

Școala Internațională Heritage a găzduit pentru a patra oară etapa regională a concursului „World Scholar’s Cup” în data de 30 martie 2024, adunând peste 260 de participanți din școlile din Moldova.

Heritage vă invită la Ziua Ușilor Deschise!
28 martie 2024

Școala Internațională Heritage îi invită pe părinții care sunt în căutarea unei opțiuni educaționale unice pentru copiii lor la Ziua Ușilor Deschise. Cei interesați sunt bineveniți să facă un tur

Viitorii liceeni au cel puțin 10 motive pentru a alege programul de studii „Cambridge International AS & A Level” la Heritage
21 martie 2024

La Școala Internațională Heritage liceenii studiază „Cambridge International AS & A Level” – un program prin care tinerii de peste 16 ani se pregătesc pentru universitate, recunoscut la nivel global

Heritage găzduiește „World Scholar’s Cup” 2024 și invită elevii tuturor școlilor din Moldova să participe
05 martie 2024

Etapa regională a competiției internaționale „World Scholar’s Cup” se va desfășura în curând la Chișinău, astfel că toți elevii din Moldova sunt invitați să se înregistreze pentru a-și putea

Heritage susține refomele în educația din Moldova în contextul aprobării negocierilor de aderare la UE
25 ianuarie 2024

Modelul internațional de educație al Școlii Internaționale Heritage, dar și sprijinirea reformei educației din Moldova în contextul aprobării negocierilor de aderare la UE au fost principalele

Rob Ford a fost nominalizat pentru premiul „Directorul Internațional al Anului”
15 ianuarie 2024

Școala Internațională Heritage a fost selectată drept finalistă în cadrul primei ediții a Premiilor Tes pentru școlile internaționale. Aceste premii evidențiază cele mai remarcabile școli și

0a96d6d7438de50945c1e3837709e21f44405988.png
27c70bbafab0490b99673263c0d39e5c11791709.png
171982cfb142bd617e13313218642b5052722186.png
82f444ab27db1176742ae2e47b1ed70668355057.png
16250af04b3dfb8dbee907b57311310a24422220.png
e1fbb3647709354dbf5420f9210b676422051529.png
1a0cfd19735430131123cbd9a9ad13c628641181.jpg
242dbe44642322ea3fa9abc5269074ce64721152.jpg