Noutăți

Școala Internațională Heritage se extinde – elevii treptei liceale își vor continua studiile la standarde globale în noua aripă a școlii

27 septembrie 2023

Ieri a avut loc evenimentul de lansare a noii aripi a Școlii Internaționale Heritage. Aici își vor continua studiile cei peste 80 de liceeni, care la absolvire vor susține examenele „A Level” și vor obține calificările/diplomele Cambridge recunoscute la nivel global, oferindu-le acces la peste 1400 de universități din 195 de țări. Treapta liceală, care include curriculumul „Cambridge International AS & A Level” a fost introdusă în anul 2020, iar până acum, liceenii învățau în clădirea de bază a școlii. 

Noua aripă a școlii a fost concepută și construită din dorința fondatorilor Natalia Cecetova și Sinan Bora de a delimita cât mai bine spațiile dintre clasele mici și cele mari, astfel încât fiecare elev să poată învăța într-un mediu potrivit vârstei sale, clasele fiind dotate corespunzător și cu un design personalizat în funcție de materia studiată.

Natalia Cecetova, cofondatoarea Școlii Internaționale Heritage:Astăzi sărbătorim deschiderea Liceului nostru, iar Heritage nu este doar o școală, este un centru educațional și simbolul angajamentului nostru față de educație și progres. Oferind educația de clasă mondială Cambridge, extindem orizonturile și deschidem ușile spre un viitor plin de oportunități pentru tineri. Liceul este un simbol al dedicării noastre pentru un viitor mai luminos pentru Moldova. Sperăm că elevii noștri vor deveni factorii de schimbare, inovatorii și liderii de care țara noastră are nevoie.”

Rob Ford, directorul general al Școlii Internaționale Heritage: „Aș dori să le mulțumesc fondatorilor și tuturor celor implicați, care cred în noi și se asigură că vom colabora pentru ca această școală să aducă ceva bun în educarea tinerilor nu doar în Moldova, ci și în întreaga lume. Ambiția noastră este să fim una dintre cele mai bune școli din Europa, iar cu acest Liceu, suntem pe cale de a obține și acest lucru.”

Noua aripă a școlii se întinde pe o suprafață de 1500 m², având o capacitate de aproximativ 150 de elevi. Clasele au fost proiectate și echipate în mod diferit, tocmai pentru a se plia pe nevoile elevilor din treapta liceală, iar aceștia vor beneficia și de zone dedicate studierii individuale/în grup. Sălile sunt dotate cu mobilier modern, panouri interactive, vestiare personale, calculatoare, wi-fi și multe alte facilități.

Radu, elev „A Level”, Liceul Heritage: „A Level înseamnă nivel avansat și este un sistem minunat care îți permite să îți alegi propriul parcurs. Este instrumentul perfect pentru a studia ceea ce vrei să înveți, nu ceva ce nu îți place cu adevărat. Te ajută să evoluezi spre ceva mai bun. Acesta este unul dintre cele mai mari beneficii – îți permite să te regăsești mai mult și să creezi ceva ce-ți place cu adevărat. Extinderea Heritage este un progres foarte mare în istoria școlii și este impresionant.”

Bogdana, elevă „AS Level”, Liceul Heritage: „Îmi plac foarte mult oportunitățile nesfârșite pe care le oferă Heritage și că te poți implica în atât de multe activități și proiecte extracurriculare care îți permit să interacționezi cu oameni din întreaga lume. Noua clădire a Liceului ne oferă un spațiu mai privat. Cred că sistemul A Level îi ajută pe elevi să beneficieze de o educație flexibilă, alegând 4 materii care le plac, iar acest lucru face întregul proces de învățare mult mai plăcut și cu șanse mai mari de a obține rezultatele pe care și le doresc.”

Fiind fondată în 2017, Școala Internațională Heritage și-a propus încă de la bun început să fie un hub educațional nou și unic în Moldova, să aducă standardele globale acasă. La scurt timp de la deschiderea sa, a devenit prima și singura Școală Cambridge din țara noastră, oferind un parcurs academic internațional cu adevărat valoros.

Pe parcursul celor 6 ani de activitate,  Heritage a obținut numeroase premii și distincții internaționale, cum ar fi „British Council's International School Award”, „eTwinning School Label 2023-2024”, „Climate Action School”, „Global School Alliance Silver Award”, „LEGO Build the Change Showcase School”. Mai mult decât atât, școala este și membră a comunității internaționale: „Global School Alliance”, „COBIS”, „ECIS”, demonstrând un progres impresionant datorită eforturilor comune ale echipei sale formată din oameni profesioniști și implicați, dar și ale elevilor care obțin rezultate absolut remarcabile.

Vești interesante

Heritage a fost apreciată drept „școală de top” la nivel global
28 noiembrie 2023

Școala Internațională Heritage a fost calificată drept „școală de top” de către Martin Nuttall, șeful comercial regional pentru Europa al Cambridge Assessment International Education, instituția

Outstanding speakers and exciting topics in the “Founders’ Lecture Series” 2022-2023
31 iulie 2023

The 2022-2023 academic year has brought another amazing “Founders’ Lecture Series” with special guests from a wide spectrum of professional fields. Their success stories inspired our students and

Heritage devine una dintre cele 25 de școli „Build the Change Showcase School” la nivel global
26 iunie 2023

Pe 23 iunie 2023, Școala Internațională Heritage a fost desemnată „Build the Change Showcase School”. Doar 25 de școli la nivel global au fost alese să se alăture noii inițiative datorită muncii lor

240 de elevi din Moldova au participat la „World Scholar’s Cup” – eveniment internațional găzduit de Heritage
22 iunie 2023

Etapa regională a competiției internaționale „World Scholar’s Cup” s-a dovedit a fi un real succes, prezentând un interes imens din partea elevilor. Evenimentul a avut loc în data de 20 mai 2023 și a

Nou la Heritage: cursuri de pregătire și susținerea examenelor Cambridge English
12 mai 2023

Academia de Limbi Străine Heritage lansează cursuri speciale de pregătire pentru examenele Cambridge English și organizează susținerea acestor examene pentru toți cei interesați. Certificatele

Heritage găzduiește „World Scholar’s Cup” și invită elevii tuturor școlilor din Moldova să participe
22 aprilie 2023

Școlarii din țara noastră sunt „provocați” să-și pună în practică cunoștințele și abilitățile și să se înscrie la competiția internațională „World Scholar’s Cup”. Concursul este găzduit pentru a

Părinții și copiii sunt invitați la un tur de prezentare a singurei Școli Cambridge din Moldova
14 aprilie 2023

După 3 ani în care Școala Internațională Heritage și-a deschis ușile doar în mod virtual pentru vizitatorii săi, în acest an revine cu tururi de prezentare fizice în cadrul evenimentului anual „Ziua

Baroneasa Royall de Blaisdon, Janet Royall, va vizita în premieră Republica Moldova, la invitația Heritage
31 martie 2023

La inițiativa Școlii Internaționale Heritage, baroneasa britanică Janet Royall va vizita în premieră Republica Moldova. În perioada 2-4 aprilie 2023 ea se va afla la Chișinău, unde va avea mai multe

Școala Internațională Heritage este recunoscută pentru angajamentul său de a le oferi elevilor siguranță în mediul online
11 ianuarie 2023

Școala Internațională Heritage a finalizat cu succes un program aprofundat de formare online, care demonstrează angajamentul său de a menține copiii și tinerii în siguranță online. Heritage a primit

Milioane de profesori și elevi din întreaga lume acționează împreună pentru climă
10 noiembrie 2022

La începutul lunii noiembrie, 3,4 milioane de profesori și elevi din 149 de țări, inclusiv din Moldova, au sărbătorit „Ziua Acțiunii Climatice” (Climate Action Day) – evenimentul-cheie al proiectului

Heritage la 5 ani – Going strong. Going forward. Going global.
02 septembrie 2022

Școala Internațională Heritage a ajuns la cea de-a 5-a aniversare a sa. Pe lângă prilejul de a sărbători, este și un motiv foarte bun de a regândi strategia prin idei noi și proiecte deosebite care

0a96d6d7438de50945c1e3837709e21f44405988.png
27c70bbafab0490b99673263c0d39e5c11791709.png
171982cfb142bd617e13313218642b5052722186.png
82f444ab27db1176742ae2e47b1ed70668355057.png
16250af04b3dfb8dbee907b57311310a24422220.png
e1fbb3647709354dbf5420f9210b676422051529.png
1a0cfd19735430131123cbd9a9ad13c628641181.jpg
242dbe44642322ea3fa9abc5269074ce64721152.jpg