Noutăți

Reușitele verii la Școala Internațională Heritage

22 august 2023

A fost o vară plină de succese pentru Școala Internațională Heritage, deoarece am continuat să celebrăm excelența academică în comunitățile noastre.

După găzduirea rundei regionale a World Scholars’ Cup (WSC) la Chișinău în luna mai, echipa noastră, elevii și familiile lor s-au îndreptat spre Londra în iulie, pentru runda globală a WSC, la prestigiosul sediu al University College of London (UCL). Elevii noștri au concurat împotriva unor școli foarte experimentate din întreaga lume și au obținut o serie de succese notabile în provocările pentru echipe și individuale, de-a lungul mai multor zile. Directorul nostru academic, doamna Inga Chiosa, și directorul academic adjunct, doamna Tatiana Popa, au însoțit elevii și au fost extrem de mândre că drapelul  Heritage s-a înălțat sus în arena globală a educației. În noiembrie doamna Popa va pleca în SUA, unde echipa de seniori a WSC Heritage urmează să concureze la Universitatea Yale, iar noi le urăm elevilor noștri mult succes.

În cadrul colaborării noastre de vară cu Myddleton College și Adcote School din Marea Britanie, a avut loc prima noastră școală de vară internațională de peste hotare. Doamna Tatiana Popa a condus un grup de elevi de la Heritage pentru a explora această oportunitate unică de a participa la activități împreună cu elevi din întreaga lume. Elevii Heritage au stat la istorica școală Adcote School și au vizitat Londra, Stratford, Shrewsbury, defileul UNESCO Ironbridge Gorge, precum și Oxford. Baroneasa Jan Royall, directoarea Colegiului Somerville, Universitatea din Oxford, i-a invitat pe elevii noștri și pe doamna Popa la un ceai de după-amiază în colegiul său, unde au discutat despre cum putem dezvolta în continuare parteneriatul nostru, în urma vizitei Baronesei Royall la Heritage din aprilie. Baroneasa Royall va reveni să ne viziteze în Moldova și în noul an.

Împreună cu aproape 250.000 de elevi din întreaga lume am așteptat rezultatele examenelor din august de la Cambridge pentru IGCSE, AS și A Level. În acest an, condițiile de examen, notarea și calificativele au revenit la standardele de dinaintea pandemiei din 2019 și știam că va fi dificil ca toți elevii să concureze în arena mondială a educației la un nivel atât de înalt de excelență academică. Am fost foarte mulțumiți de rezultatele noastre în ansamblu și o serie de performanțe individuale puternice la A Level, iar prima noastră promoție a plecat spre universități din întreaga lume, de la medicină la Universitatea din California, inginerie în Glasgow, până la universități de aici, din Moldova.

La AS, una dintre cele mai remarcabile performanțe a fost cea a Andreei Ghimpu, care a obținut 5 note „A” și, pe lângă faptul că este deținătoarea uneia dintre bursele noastre prestigioase, Andrea va merge la Universitatea din Oxford în septembrie, deoarece a ajuns în finala concursului de eseuri „John Locke”. Suntem extrem de mândri de această realizare și de exemplul de muncă și dedicare pe care Andrea îl oferă prin etica sa de elev eminent la nivel mondial.

Succesul nostru la A Level este legat și de construirea primului liceu Cambridge din Moldova, care va fi inaugurat oficial în luna septembrie. În această vară au fost realizate ultimele finisaje și așteptăm cu nerăbdare ca acest nou centru Post-16 de clasă mondială să ofere un mediu de învățare remarcabil pentru elevii noștri, în timp ce aceștia studiază materiile A Level, pentru a avea acces la universitățile globale și la universitățile locale din Moldova.

Cea de-a treia promoție de elevi IGCSE își va începe studiile în noul liceu începând cu 1 septembrie. Am sărbătorit rezultatele lor extraordinare la examenele lor din august, cu performanțe deosebit de remarcabile la disciplinele Perspective globale, Germană, Istorie, Franceză, Matematică și Engleză. Sabina Țurcan a obținut 7 note de A* și o notă de A, iar această reușită individuală excepțională, în comparație cu alte școli și elevi din întreaga lume, la unele dintre cele mai dificile examene globale, este o dovadă reală a angajamentului ei, fiind premiată cu o bursă școlară pentru abilitățile și contribuția ei la viața școlii ca lider al elevilor. Sabina va prelua, de asemenea, în septembrie, președinția organizației „Consiliul Elevilor” din cadrul Global School Alliance, în componența căruia sunt reprezentate 100 de școli.

Directorul general al Heritage, Rob Ford, care își începe al cincilea an la Heritage, în contextul în care primul grup școlar internațional din Moldova intră în al șaptelea an de activitate, a declarat: „Sunt foarte mândru de echipa Heritage, de familiile din comunitate, dar, mai ales – de elevii remarcabili de la Heritage pentru ceea ce au trăit în acest deceniu tumultuos, de la pandemie la război. Noi toți rămânem concentrați pe educație, succes și viitor. Aici găsim speranța, iar echipa Heritage a început săptămâna aceasta trainingul din august cu oameni noi din întreaga lume, din SUA, Africa de Sud și Marea Britanie. Școala are un număr record de elevi și familii care s-au alăturat din comunitatea internațională și din întreaga Moldovă și toată lumea așteaptă cu nerăbdare un alt an de succes la Heritage, atunci când vom întâmpina elevii pe 1 septembrie.”

Vești interesante

Heritage este recunoscută din nou drept „National Online Safety Certified School”
11 iunie 2024

Școala Internațională Heritage a finalizat cu succes un program aprofundat de instruire online, care demonstrează angajamentul său de a menține copiii și tinerii în siguranță online. Prin urmare,

Din New York la Chișinău – profesorul Sam Cardona a parcurs 8.000 km pentru a preda elevilor Heritage
03 iunie 2024

S-a născut în Puerto Rico, a crescut în agitația urbană a New York-ului, iar recent și-a transformat pasiunea pentru multiculturalitate și istorie într-o profesie. Este vorba despre Sam Cardona,

Heritage lansează Programul „Burse de studii Heritage” 2024-2025 și invită elevii din Moldova să se înscrie
31 mai 2024

Școala Internațională Heritage lansează ediția 2024-2025 a Programului „Burse de studii Heritage” și oferă 8 burse pentru elevi din Republica Moldova (3 de la Heritage și 5 din alte instituții de

Olga Isac – profesoara care transformă fiecare lecție de germană la Heritage într-o experiență culturală interactivă
21 mai 2024

A descoperit cultura germană chiar pe meleagurile Germaniei, a locuit mai mulți ani în Austria, apoi a predat limbile engleză și germană în Barcelona, Spania, devenind pe parcursul anilor un adevărat

Stanislav Ciubotaru, profesorul Heritage datorită căruia elevii devin fascinați de matematică
16 mai 2024

Matematica, cu formulele și problemele sale complexe, poate fi adesea intimidantă și dificil de înțeles. Dar pentru elevii lui Stanislav Ciubotaru, profesor la Școala Internațională Heritage, aceasta

Profesoara care a venit tocmai din Africa de Sud pentru a preda la Heritage
07 mai 2024

Pe coridoarele Școlii Internaționale Heritage poți întâlni profesori care au venit din toate colțurile lumii pentru a oferi elevilor o experiență de învățare unică, actualizată și avansată. Una

Premieră în Moldova: Colin Bell, directorul Consiliului Școlilor Internaționale Britanice (COBIS) vizitează Heritage
24 aprilie 2024

Colin Bell, directorul Consiliului Școlilor Internaționale Britanice (COBIS), va vizita în premieră Școala Internațională Heritage între 25-26 aprilie 2024. Aflându-se pentru prima dată în Moldova,

Cum o chimistă din SUA a devenit profesoară de științe la singura Școală Cambridge din Moldova
19 aprilie 2024

Emily Morgan a trecut oceanul, purtând cu ea din Statele Unite ale Americii nu doar bagajele, ci și o pasiune imensă pentru știință, până a ajuns în Moldova. Cariera ei începuse într-un laborator

Andrei Russu, profesorul care ghidează echipa Heritage spre triumf în competițiile sportive
16 aprilie 2024

A completat palmaresul Școlii Internaționale Heritage cu numeroase trofee și performanțe remarcabile de la meciuri și competiții sportive și este dedicat să transforme în bine viața și starea fizică

Heritage a găzduit competiția internațională „World Scholar’s Cup” 2024, la care au participat peste 260 de elevi din întreaga țară
04 aprilie 2024

Școala Internațională Heritage a găzduit pentru a patra oară etapa regională a concursului „World Scholar’s Cup” în data de 30 martie 2024, adunând peste 260 de participanți din școlile din Moldova.

Heritage vă invită la Ziua Ușilor Deschise!
28 martie 2024

Școala Internațională Heritage îi invită pe părinții care sunt în căutarea unei opțiuni educaționale unice pentru copiii lor la Ziua Ușilor Deschise. Cei interesați sunt bineveniți să facă un tur

Viitorii liceeni au cel puțin 10 motive pentru a alege programul de studii „Cambridge International AS & A Level” la Heritage
21 martie 2024

La Școala Internațională Heritage liceenii studiază „Cambridge International AS & A Level” – un program prin care tinerii de peste 16 ani se pregătesc pentru universitate, recunoscut la nivel global

0a96d6d7438de50945c1e3837709e21f44405988.png
27c70bbafab0490b99673263c0d39e5c11791709.png
171982cfb142bd617e13313218642b5052722186.png
82f444ab27db1176742ae2e47b1ed70668355057.png
16250af04b3dfb8dbee907b57311310a24422220.png
e1fbb3647709354dbf5420f9210b676422051529.png
1a0cfd19735430131123cbd9a9ad13c628641181.jpg
242dbe44642322ea3fa9abc5269074ce64721152.jpg